Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Recenzja sprz?tu] Xbox 360 Fat Vs. Xbox 360 Slim


 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
10 odpowiedzi na ten temat

#1 Sarkon

Sarkon
 • Administrator
 • 4506 postów
 • Lubi? gra? w:RPG
 • GamerTag:SarkonPL
 • GG:2816488

Napisany 14 grudzień 2010 - 12:32

Dodany obrazek


Dzisiejsza recenzja (która stricte recenzją nie będzie) poświecona będzie dwóm konsolom Microsoftu. Obie też będą należały do tej samej generacji konsol. Zapraszam do konfrontacji starego Xboxa 360 z jej nowym bratem bliźniakiem (sprzętowo) Xboxem 360 Slim. Tego rodzaju porównanie ma na celu przedstawienie osobie zastanawiającej się nad kupnem konsoli Microsoftu, jak wyglądała historia wprowadzanych zmian i jak to wygląda na dzień dzisiejszy. Także tekst ten jest kierowany przede wszystkim do użytkowników raczkujących w świecie Xboxa 360.

Za każdym razem jak pomyślę o siódmej generacji konsol to będzie mi się ona kojarzyła z dwoma wydarzeniami. Pierwszym z tych wydarzeń jest zrzucenie z pierwszego miejsca zajmowanego przez długie lata Sony Playstation przez konsolę Microsoftu Xbox 360. Dziesięć lat dzierżenie berła najlepszej konsoli zdecydowanie wystarczyło. Dopiero rok 2006 przyniósł pewien powiew świeżości na zastygłym rankingu najlepszych konsol. Bez wątpienia był to rok tylko jednej konsoli- Xboxa 360.
Natomiast drugą rzeczą jaka pozostanie w mojej pamięci, wspominając siódmą generację konsol będzie częsta aktualizacja hardware’u, zarówno przez Microsoft jak i Sony. Różnego rodzaju konsol wyszło tyle, że moglibyśmy obdarować nimi kolejne trzy generacje. Niestety w tym elemencie niechlubnym zwycięzcą jest konsola Microsoftu. Od samego początku borykała się z tzw. RRoD’em, błędem informującym o przegrzaniu konsoli. W 99% kończyło się to serwisowaniem sprzętu. Jednakże z roku na rok twórcy xboxa robili co mogli by ów błąd zniwelować do kompletnego minimum. Z każdym rokiem dostawaliśmy taką samą konsolę, której bebechy niwelowały wspomniany błąd. Natomiast 16 lipca 2010 roku postanowiono zrobić nam niespodziankę i na półki sklepowe trafiła konsola Xbox 360 w wersji Slim. Ponoć mniejsza, cichsza i nie awaryjna. Czy tak rzeczywiście jest? Przeanalizujmy to.

W przeciągu lat 2005 - 2009 doczekaliśmy się czterech aktualizacji hardware’u konsoli Xbox360. Dźwięczne nazwy : Xenon, Zephyr, Falcon, Jasper wskazywały poprawione chłodzenie, mniejszy pobór prądu i zmianę technologii zaczynając od 90 nm poprzez 65 nm a kończąc na 45 nm. Na dzień dzisiejszy najbardziej zaawansowaną technologicznie konsolą Xbox360 jest tzw. Slim wypuszczony w wersji z dyskiem 4 oraz 250 GB.

Dodany obrazek


Konfrontując starą konsolę z tą nowszą pierwszym co rzuca się w oczy to przede wszystkim wielkość i kolor. Wszystkie podstawowe konsole Microsoftu były obdarowane białym kolorem z elementami szarości. Jedynie wersja Elite była czarna. Na całe szczęście obie wersje były matowe. Teraz, kiedy na rynek zawitały Slimki doszło do zmiany koloru na czarny i w dodatku z połyskiem. Można powiedzieć, że to z czego się śmialiśmy w przypadku pierwszych konsol Playstation 3 (które porzuciły połysk na rzecz chropowatego matu) trafiło nas między oczy: choroba palcowania obudowy. Jak dobrze pamiętamy obudowa Playstation 3 nie dość, że wyglądała jak chlebak, to była dość nieestetyczna dla ludzkiego oka za sprawą materiału jakim została pokryta. Podobnie jest z wersją Slim konsoli Microsoftu- obudowa została pokryta czarną odbijającą światło farbą, wobec której utrzymanie nieskazitelnej czystości graniczy z cudem. Nie wierzę, aby ktoś wyczyścił swojego Xboxa Slim, nie pozostawiając nawet jednego odcisku palca. Dla osób skrywających swoją konsolę w szafkach nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Jednakże dla osób które lubią obnosić się swoim sprzętem, stawiając go na widoku, wypolerowanie tego potwora może stanowić nie lada wyzwanie, za które należałoby się z 1000 GS. Druga kwestia, o której wspomniałem to gabaryty nowej konsoli. Jak widzimy na załączonym obrazku, różnica jest znaczna. Jak da się zauważyć dokonano zmniejszenia we wszystkich płaszczyznach (wysokość, szerokość, grubość). Zmniejszenie sięgnęło około 15-20 % w stosunku do wersji Premium. Nowa wersja konsoli nie jest już taką łukową bryłą i przejawia swoim wyglądem pewnego rodzaju nowoczesność, pokusiłbym się nawet o użycie słowa: dynamiczność, o czym świadczy specyficzne załamanie tworzywa na środku konsoli.

Dodany obrazek

Dodany obrazek


Kolejną kwestią, która budzi wiele zapytań, jest to gdzie jest do jasnej ciasnej dysk? Okazuje się, że dysk 2,5 cala (dużo mniejszy od podstawowego) skrywa się pod grillem u dołu konsoli (stara konsola ma dysk na górze). Zdejmujemy zaślepkę i ciągniemy za tasiemkę. Ładny i zgrabny. Nic więcej dodawać nie trzeba. W przypadku konsoli z dyskiem 250 GB na starcie dostajemy jednak niecałe 230 GB, gdyż 20 GB zajmują tzw. pliki systemowe. Da się to jakoś zdzierżyć. W sprzedaży jest także wersja z dyskiem 4 GB. Jest to pewnego rodzaju wyciągnięcie ręku w stronę casuali, którzy będą chcieli skupić się na systemie oraz grach wykorzystujących sensor ruchów: Kinect. Dzięki temu możemy kupić najnowszą konsolę tańszą o jakieś 200 zł.

Dodany obrazek


Wróćmy na chwilę do obudowy. Powiedzieliśmy sobie, że jest mniejsza i zgrabniejsza od swojego starszego brata. Nie ulega to wątpliwości. Ale jak łatwo się domyśleć w związku z ogólnym odchudzeniem, zmniejsza się też stabilność sprzętu. I tak jest w przypadku nowego xboxa. Jako, że mój X stoi non stop od razu zauważyłem, że nowa wersja jest bardziej chwiejna. Oczywiście nie jest to żaden mankament, jednak ta informacja może się okazać przydatna dla osoby, która będzie chciała postawić swoją konsolę np. na rogu szafki (bo nie było miejsca).

Teraz skupmy się na przednim panelu. Poprzednie wersje konsol miały dość toporne przyciski odpowiadające za włączenie konsoli oraz uruchomienie tacki napędu. Tym razem mamy zgrabne…czujniki, bo uruchomienie jak i wywołanie tacki napędu następuje na dotyk (patent zaczerpnięty z konsoli Playstation 3). Nie powiem, miło się zaskoczyłem. A jeszcze „milej” jak zapomniałem odkleić plastra na tace który było połączony z reszta obudowy i naciskam non stop ten eject a tacka się blokuje. Trochę kiepsko przemyślane, ale to bzdet nad którym nie należy się rozpisywać. Jedno zdanie należy poświęcić użytym kolorom w konsoli Slim. Jak dobrze wiemy, poprzednie konsole były kompozycją koloru białego z szarym, zaś tutaj mamy znany już wszystkim czarny z imitacją chromu, przez co konsola wygląda dużo bardziej dystyngowanie. Chromu doświadczymy zarówno na obudowie jak i padzie (Guide Button jest nim obtoczony).
Okej wracamy do panelu przedniego. Bardzo gustownie połączono zaślepkę zakrywającą dwa wejścia USB z przyciskiem ,,wyszukującym” pady. Stanowią one swego rodzaju jedność, a ich pionowe położenie kolejny raz potwierdza, że mamy do czynienia z wersją Slim (w końcu pionowe pasy wydłużają, natomiast poziome poszerzają). Elementem, który został usunięty na zawsze są porty na karty pamięci. Nie potrafię ustosunkować się do tego czy należy traktować to jako pozytyw czy jako negatyw. Po prostu nie ma i już. Jedno jest pewne: już nie przeniesiemy swojego profilu czy zawartości za pomocą takiej karty. Tutaj będziemy musieli zdecydować się na jeden z trzech sposobów: zakupić transfer kit, zawartość przenieść za pomocą pendrive’a (odpowiednio sformatowanego [trzeba przeznaczyć 500 mb na pliki xboxowe]) lub za pomocą transferu licencji z poziomu komputera i potem manualnie wszystko ściągnąć jeszcze raz (w przypadku zawartości pobranej na XBL Marketplace). Jednym słowem schludnie i bez zbędnego przepychu.

Dodany obrazek


Dodany obrazek


Śmigamy na tył konsoli. Tutaj się dzieje sporo. Pierwsze co rzuca się w oczy to brak wentylatora w przypadku Slimki. W starej wersji konsoli mieliśmy wielką kratę, a za nią dwa buczące i arcy głośne wiatraki. Tym razem Slimka swoje wentylatory usytuowała na boku konsoli, zaś ich walory audio zostały zniwelowane do minimum. Szczerze mówiąc jeszcze ani razu nie zwróciłem uwagi na odgłosy wydobywane z konsoli, a jak dobrze pamiętamy stary Xbox cierpiał na chorobę głośności podzespołów wewnętrznych. Konsola nadal chodzi głośniej niż sprzęt Sony, jednak dźwięki Slimki nie są tak odstraszające jak to było z poprzednimi wersjami tej konsoli.
Zgodnie z załączonym obrazkiem pod punktem 1- mamy wejście odpowiadające za prąd. Należy zauważyć, że zmieniło ono kształt.
Dodany obrazek
Ponadto kabel z jakiego został zrobiony jest bardziej elastyczny. Ten od starego Xboxa przyprawiał mnie o drgawki jak musiałem się zmieścić w małej przestrzeni. Lecz najważniejszą zmianą w tym elemencie to sam zasilacz i jego wielkość. Poprzedni był ogromny i bardzo ciężki, zaś nowy jest o jakieś 30 % mniejszy i duuużo lżejszy i dzięki temu poręczniejszy.

Dodany obrazek


Punkt drugi to wyjście S/PDIF, którego w starym xboxie zabrakło. Wejście te pozwala na przesyłanie między dwoma urządzeniami dźwięku zapisanego cyfrowo bez potrzeby konwertowania go do postaci analogowej.

Punkt trzeci to typowe wyjście A/V. Punkt czwarty to wyjście HDMI, piąty to wejście AUX (do podłączenia Kinecta), a szósty to skrętka (RJ-45) przeznaczone dla osób które korzystają z usługi XBL za pomocą modemu ADSL i ostatni punkt siódmy – 3 wejścia USB. Z prostej matematyki zauważamy, że wejść USB przybyło o dwie sztuki. Jednak najważniejsze jest to czego tak naprawdę nie widać. Chodzi dokładnie o moduł Wi-Fi, który został wbudowany do Slimki. Mamy do czynienia ze standardem 802.11b/g/n i możemy raz na zawsze powiedzieć naszym kablom: Bye Bye.

Trzeba też pamiętać, że wersja Slim Xboxa360 nie będzie wymagała dodatkowego zasilania w przypadku decyzji o zakupie sensora ruchów: Kinect. Posiadacze starszych konsol będą musieli zakupić Kinecta z zewnętrznym zasilaczem, bo inaczej nie będą mogli podłączyć sprzętu do swojej konsoli.

A jak z tą awaryjnością najnowszej wersji konsoli? Ponoć została zminimalizowana do granic możliwości. Technologia w 45 nm, jeszcze mniejszy (pod względem mocy) zasilacz (134 W) i wreszcie automatyczny system wyłączenia konsoli w przypadku przegrzania ma prowadzić do puszczenia w niepamięć słynnego błędu siódmej generacji konsol – E74. Jasper już znacznie zniwelował ten problem, także w tym przypadku może być tylko i wyłącznie lepiej.

Podsumowując jest ciszej, mniej, lżej, i w pewien sposób ekskluzywniej. Nowa konsola może śmiało pozować przy najdroższych sprzętach naszego pokoju, budząc podziw i zachwyt. Dostaliśmy w swoje łapki pozytywnie podrasowaną taką samą konsolę, jednak posiadając ją człowiek czuje się jakoś lepiej, przeskakując z białego xboxa. Można też wywnioskować, że nowy xbox sugeruje nam nieuniknione nadchodzące zmiany: moduł Wi-Fi, więcej USB, mniejsze gabaryty i efektowny wygląd, mające na celu wprowadzić konsole do naszych salonów. Nie zdziwię się jak w ósmej generacji konsol Microsoft oraz Sony zrezygnują ze skrętki RJ-45 oraz wejścia Component A/V. Jednak trzeba pamiętać, że pod względem mocy bebechów to ten sam stary Xbox360 i zastanowić się czy należy go zakupywać skoro posiadamy Jasperowskiego Xboxa. Podążanie za trendem to jedno, a logiczne myślenie to co innego. Decyzja jak zawsze należy do Was. Ja takową podjąłem i jej nie żałuję.

Skoro podsumowaliśmy najnowszą wersję konsoli Microsoftu, możemy pokusić się o kolejny krok i zastanowić się czy czegoś w nowej konsoli nie zabrakło, jak sądzicie? Można rozwodzić się nad tym, że zawartość powinna być wyposażona w bezprzewodowy HeadSet, akumulatorek do pada, czy kabel HDMI (zamiast tego badziewia jakim jest Composite), jednak czy nie trąciło się lekko z przysłowiem „nie za dużo grzybków w barszcz?”. Odpowiedzcie sobie sami.

#2 EL TOMEQ

EL TOMEQ
 • U?ytkownik
 • 664 postów
 • Lubi? gra? w:RPG

Napisany 14 grudzień 2010 - 12:49

Fajna recka. Dobre podsumowanie. Sam jestem w klubie Slimek od 3 miesiecy i nie zamierzam się z niego wypisać. Mam srebrną Slimkę i jestem z niej MEGA zadowolony. Jest cicho, nie buczy, nie powyższa temperatury w pokoju, ma WiFi, miodzio, miodzio, miodzio :) Można nawet grać gry prosto z płyty nie budząc przy okazji psa sąsiadów.

Każdy kto zostanawia się teraz nad wymianą lub zakupem nowej konsoli, niech nawet nie patrzy na starego grubasa. Nic mu niby nie brakuje, ale nowa Slimka ma w sobie to ukryte coś :)

Edytowany przez EL TOMEQ, 14 grudzień 2010 - 12:50.

Dodany obrazek

I'm back !!!

#3 k11h

k11h
 • U?ytkownik
 • 410 postów
 • Lubi? gra? w:Bijatyki

Napisany 14 grudzień 2010 - 12:59

Mam srebrn? Slimk?


Srebrn?? :notworthy: Pi?kna jest :D

Z mojego do?wiadczenia wiem, ?e czarna obudowa strasznie ?atwo daje si? rysowa?.. Na mojej ju? kilka rysek od pada jest :smutek:
Zasn?? i si? ju? nie obudzi?..

#4 ZymDeQuad

ZymDeQuad
 • U?ytkownik
 • 635 postów
 • Lubi? gra? w:RPG

Napisany 14 grudzień 2010 - 13:01

Ja mam starą wersję elite, czasami jest trochę głośna to fakt, ale przejawia styl, pewną klasę nieosiągalną dla młodzika. To, że przegrywa pod względem podzespołów, tzn wiatraczków itp. jest normalne, jest starsza. Pod względem wyglądu wydaje mi się dużo bardziej estetyczna :)

Edytowany przez ZymDeQuad, 14 grudzień 2010 - 13:02.

Dodany obrazek


#5 jaskier

jaskier

  Total Anal Dewastator

 • U?ytkownik
 • 3117 postów
 • Lubi? gra? w:FPP

Napisany 14 grudzień 2010 - 13:44

Pod drugim zdj?ciem w akapicie odno?nie dysków, zabrak?o chyba zdj?cia do starszej konsoli :)

(wrzuci? obrazek z zaznaczeniem)


Porównanie jest fajne, dobrze napisane, na pewno u?atwi to wybór osobom, które planuj? kupi? pierwszego xboxa.
Odno?nie kolorów jeszcze, to czy przypadkiem wersja 4GB nie ma matowej obudowy?
Ja posiadam Elitke z dyskiem 250GB i jako? nie spieszy mi si?, aby j? wymienia?, jak w przysz?ym roku nic nowego nie zapowie MS ani Sony, to chyba zainwestuj? jeszcze w PS3 :)

doggy.gifTotal Anal Dewastatordoggy.gif


#6 Sarkon

Sarkon
 • Administrator
 • 4506 postów
 • Lubi? gra? w:RPG
 • GamerTag:SarkonPL
 • GG:2816488

Napisany 14 grudzień 2010 - 13:47

He moje niedopatrzenie, ale wcze?niej jeszcze podczas pisania zmieni?em szyk i ju? tamto nie by?o potrzebne:)

#7 ForAce

ForAce
 • U?ytkownik
 • 8182 postów
 • Lubi? gra? w:RPG
 • GamerTag:For4ce

Napisany 14 grudzień 2010 - 14:08

Ja bym jeszcze wspomniał o tym, że dysk ze starej konsoli nie pasuje do aktualnej. Oczywiście bez odpowiednich czynności. Bo tak naprawdę to tylko bujda! :) Wystarczy, że wyjmiemy dysk z obudowy starego Xboxa, i powoli wepniemy slot Sata. :)

Co do porównania to napisałeś wszystko czego można się spodziewać. :) Sam z chęcią bym wymienił na nową, lecz szkoda mi kasy, mimo, że mój poczciwy Falcon działa jak należy. RRoD już jedno miał, ale to z mojej winy, bo wsadziłem go w półkę bez wentylacji.

Sarkon jedno pytanie mam. Przenosiłeś licencję ze starej konsoli na nową?

#8 Sarkon

Sarkon
 • Administrator
 • 4506 postów
 • Lubi? gra? w:RPG
 • GamerTag:SarkonPL
 • GG:2816488

Napisany 14 grudzień 2010 - 14:14

Tak przenosi?em. Jednym s?owem jest to banalnie proste. Wystarczy wej?? na oficjaln? stron? www.xbox.com, wybra? zak?adk? odpowiedzialn? za transfer. Potem dalej, dalej i w pewnym momencie poprosz? ci? by? u?y? odzyskania Taga gracza, odzyskujesz, potem na kompie naciskasz dalej, dalej i dalej. I to koniec. Cz?sto zdarza?o mi si?, ?e komp wariowa? bo mia?em niby dwa profile otwarte, to wtedy wylogowywa?em si? i logowa?em jeszcze raz na nowo odzyskanym Tagu i na kompie wówczas naciska?em dalej i dosta?em congratulation. Od tej pory po naci?ni?ciu Guide button i przej?ciu do ustawie? i wybraniu zarz?dzanie kontem: historia ?ci?ganego towaru masz ca?? rozpisk? co ?ci?ga?e? i mo?esz to poci?gn?? raz jeszcze.

#9 ForAce

ForAce
 • U?ytkownik
 • 8182 postów
 • Lubi? gra? w:RPG
 • GamerTag:For4ce

Napisany 14 grudzień 2010 - 14:20

Kurde kusisz mnie tym porównaniem by kupić sobie Arcade, i przepiąć swój dysk!! :)
Po minutowym przemyśleniu miałoby to sens tylko z Kinectem. :P

#10 xtomashx

xtomashx
 • U?ytkownik
 • 5714 postów
 • Lubi? gra? w:RPG
 • GamerTag:tylko nintendo :)
 • GG:4325089

Napisany 15 grudzień 2010 - 00:06

Dla mnie najwa?niejsza zmiana to fakt ?e nowa wersja jest poprostu cicha... ola? wifi i fajniejszy wygl?d :) niestety narazie jestem "skazany" na bia?as ze wzgl?du na brak funduszy

#11 PoPo

PoPo
 • U?ytkownik
 • 2217 postów
 • Lubi? gra? w:Wy?cigi
 • GamerTag:PoPo PL

Napisany 15 grudzień 2010 - 14:32

Podobnie i ja te? bym wola? tego nowego Gdyby M$ wypo?ci? odrazu taki model wiadomo kto by panowa? na rynku ;p
0 użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników